Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonicky, kde sa predstavujú ako ich príbuzní alebo známi a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať lebo si odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Vyskytujú sa aj prípady, kedy sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární.
Podvodníci ďalej seniorov môžu kontaktovať osobne a to priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb alebo ponukou predaja tovaru.
V tejto súvislosti Policajný zbor odporúča, či vyzýva občanov, najmä seniorov:
a) aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin a žiadajú od nich peniaze alebo im ponúkajú inú pomoc,
b) aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú,
c) aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,
d) aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov,
e) aby boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov,
f) aby v týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, kedy majú podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.